JABUKA 2012

JK TIJAT

Results are final as of 10:45 on November 17, 2012

R1 - G 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 22:30:00, Distance: 89,5
Rank BowNumber Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Nat Start Finish Elapsed Points
1 67 G 1 Marina Kastela GS 56 R CRO 6789 JK Marina Kastela Josip Berket CRO 22:30:00 10:50:26 12:20:26 1.0
2 47 G 1 Anadora Zanetti 52 CRO 89 JK Labud Mate Arapov CRO 22:30:00 12:54:46 14:24:46 2.0
3 61 G 1 Austria 1 IMOCA OPEN 60 A 1 JK Marina Kastela Thomas Brueckner AUT 22:30:00 16:46:43 18:16:43 3.0
4 58 G 1 Kety GS 50 CRO 1291 KND Bojan Rodosek SLO 22:30:00 16:56:57 18:26:57 4.0
5 33 G 1 Mosca First 47.7 CRO 33 JK Sibenik Hrvoje Ljubic CRO 22:30:00 17:12:06 18:42:06 5.0
6 11 G 1 Lucija X Hanse 540 SVK 11 VLNKA Milan Fabian SVK 22:30:00 18:08:05 19:38:05 6.0
7 100 G 1 Roza de Flores Bavaria 50 B 50 JK Split Ozren Marusic CRO 22:30:00 19:31:47 21:01:47 7.0

R1 - G 3 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 22:30:00, Distance: 89,5
Rank BowNumber Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Nat Start Finish Elapsed Points
1 7 G 3 DSK IMX 45 CRO 7777 YC Croatia-Opatija Nikola Krsanac CRO 22:30:00 13:54:52 15:24:52 1.0
2 42 G 3 Orion Salona 44 CRO 1799 JK labud D Angelo Marcello CRO 22:30:00 16:19:33 17:49:33 2.0
3 16 G 3 Karpo Elan 450 SLO 1715 JK Loka Timing Dusan Usenicnik SLO 22:30:00 16:37:30 18:07:30 3.0
4 52 G 3 Fortuna First sailing Benetau first 45 CRO 52 JK First Sailing Mario Malenica CRO 22:30:00 16:48:38 18:18:38 4.0
5 76 G 3 Neda Salona 44 CRO 1907 YCO Jan Kovarik CZE 22:30:00 16:51:14 18:21:14 5.0
6 2 G 3 Byblis First 45 SVK 15 Yachter Club Slovakia Miro Tuleja SVK 22:30:00 16:51:54 18:21:54 6.0
7 68 G 3 Desponia Beneteau First 45 SVK 68 YC Dynamo 1 Marek Ihnato SVK 22:30:00 16:52:20 18:22:20 7.0
8 97 G 3 Carmenta First 45 SVK 97 Limar Viliam Kubovcik SVK 22:30:00 16:55:01 18:25:01 8.0
9 31 G 3 Muca Maca X 46 SLO 417 Tamar Miha Dolinar SLO 22:30:00 16:57:11 18:27:11 9.0
10 96 G 3 Vitrena Salona 45 CRO 1052 Neverin Tomislav Banovac CRO 22:30:00 17:19:04 18:49:04 10.0
11 10 G 3 Adio pameti Elan 450 CRO 1234 JK Sustipan Goran Vlahovic CRO 22:30:00 17:20:19 18:50:19 11.0
12 34 G 3 Whitedust Sakona 44 CRO 1752 SVK FSB Neven Dragasevc SVK 22:30:00 17:21:03 18:51:03 12.0
13 23 G 3 Serenada Bavaria 44 AUT 23 OYC Roman Pellinger AUT 22:30:00 17:22:29 18:52:29 13.0
14 60 G 3 Matherhorn GS 45 FT CRO 60 JK VAL Dalibor Marinov CRO 22:30:00 17:24:11 18:54:11 14.0
15 37 G 3 Grbavac GS 46.3 CRO 37 JK ANA Bakar Marko Velimir Grgic CRO 22:30:00 17:27:21 18:57:21 15.0
16 49 G 3 Natus Salona 44 CZE 49 Colins Yacht Pavel Belemrad CZE 22:30:00 18:21:38 19:51:38 16.0
17 95 G 3 Gatsby SO 45 CRO 95 JK Guc Slavko Milutin CRO 22:30:00 18:34:40 20:04:40 17.0
18 28 G 3 Mali Niko Salona 45 CRO 28 JK VAL Boris Ninic CRO 22:30:00 20:10:26 21:40:26 18.0
19 6 G 3 Veli Oceanis 473 CRO 6 JK Ultra Marin Lovrovic CRO 22:30:00 22:28:01 23:58:01 19.0
20 41 G 3 SKY Elan 450 SLO 972 JK Morska Vidra Marjan Kocila SLO     DNF 21.0

R1 - G 4 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 22:30:00, Distance: 89,5
Rank BowNumber Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Nat Start Finish Elapsed Points
1 56 G 4 Madiba Leisure 42 CRO 1599 JK Artina Goran Oreb CRO 22:30:00 16:41:54 18:11:54 1.0
2 63 G 4 Lana Hanse 430 SLO 433 JK Zenta Ozretic Vicko CRO 22:30:00 17:15:40 18:45:40 2.0
3 62 G 4 Furioso Dufour 445 CRO 62 JK Uljanik Sinisa Radojcic CRO 22:30:00 17:23:40 18:53:40 3.0
4 12 G 4 Kumpanjo GS 45 CRO 12 HJK Siscia Mario Svenda CRO 22:30:00 17:57:01 19:27:01 4.0
5 21 G 4 Tattoo Elan 410 P CRO 21 JK Samobor Sasa Fegic CRO 22:30:00 22:12:11 23:42:11 5.0

R1 - G 5 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 22:30:00, Distance: 89,5
Rank BowNumber Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Nat Start Finish Elapsed Points
1 72 G 5 Ola Acilaria 40 CRO 40 JK Marina Kastela Toni Bulaja CRO 22:30:00 12:45:16 14:15:16 1.0
2 5 G 5 Fulcrum II O 40 CZE 100 Fulcrum sailing Chatrny Marek CZE 22:30:00 13:15:35 14:45:35 2.0
3 14 G 5 Vola Vola Millenium 40 ITA 16008 JK Mornar Bojan Bozic CRO 22:30:00 14:10:57 15:40:57 3.0
4 8 G 5 Rum Salona 38 CRO 1826 Yaching Styl Jiri Zindulka CZE 22:30:00 16:46:26 18:16:26 4.0
5 79 G 5 Fangac GS 40 CRO 1128 YC Zlarin Uros Kalinic CRO 22:30:00 16:47:59 18:17:59 5.0
6 75 G 5 Sultan First 40.7 CRO 1134 JK VAL Danijel Ukic CRO 22:30:00 16:58:01 18:28:01 6.0
7 43 G 5 Lea Salona 40 CRO 43 JK Meridijan Vedran Nemes CRO 22:30:00 17:12:28 18:42:28 7.0
8 69 G 5 PIA Y 40 SLO 69 SD PIA Ivan Janko SLO 22:30:00 19:38:15 21:08:15 8.0
9 26 G 5 Amaro Salona 38 CRO 26 JK Mande Dalibor Vojvodic CRO 22:30:00 22:15:09 23:45:09 9.0
10 44 G 5 Hope Bavaria 40 SLO 44 Telem Slavko Gregorec SLO 22:30:00 22:29:02 23:59:02 10.0

R1 - G 6 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 22:30:00, Distance: 89,5
Rank BowNumber Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Nat Start Finish Elapsed Points
1 59 G 6 Sabre Marina Sport 36 CZE 310 Sabre sailing team Miroslav Jakubcek CZE 22:30:00 16:47:15 18:17:15 1.0
2 15 G 6 Canarino furioso Marina sport CRO 686 JK Uljanik plovidba Boris Radolovic CRO 22:30:00 16:54:42 18:24:42 2.0
3 4 G 6 Be First First 35 CRO 1828 JK Ultra Hobie Ravi Copic CRO 22:30:00 16:57:23 18:27:23 3.0
4 51 G 6 Angoa JOD 35 SLO 15016 JK Porta Marjan Gorec SLO 22:30:00 17:02:24 18:32:24 4.0
5 64 G 6 Skorpio Beneteau First 35 CRO 64 JK Ventan Stipe Vitaljic CRO 22:30:00 17:03:26 18:33:26 5.0
6 19 G 6 Tom Salona 37 SLO 19 YC Portoroz Ivan Sovic SLO 22:30:00 17:19:43 18:49:43 6.0
7 45 G 6 Romeo Elan 350 SLO 45 SD Burin Marko Grdasevic SLO 22:30:00 17:40:59 19:10:59 7.0
8 25 G 6 Sportski vuk GS 37 CRO 2007 JK Sibenik Zeljko Brnetic CRO 22:30:00 18:10:18 19:40:18 8.0
9 98 G 6 Tango Elan 350 CZE 98 CYK ZdenekSunderhavf CZE 22:30:00 18:25:07 19:55:07 9.0
10 3 G 6 Sierra Elan 350 CRO 1903 KND Marjan Djuras SLO 22:30:00 18:32:50 20:02:50 10.0
11 80 G 6 Libra Beneteau First 35 CRO 80 JK Meridijan Marko Basic CRO 22:30:00 19:19:31 20:49:31 11.0
12 66 G 6 Viktor Elan 350 CZE 66 Euroregata team Zdenek Sustr CZE 22:30:00 19:20:58 20:50:58 12.0
13 27 G 6 Uniform Elan 350 CRO 1833 KVS Velenje Jani Bobek SLO 22:30:00 19:28:47 20:58:47 13.0
14 32 G 6 Whiskey Elan 350 CRO1835 Eletrika Miroslav Ther CZE 22:30:00 19:31:28 21:01:28 14.0
15 38 G 6 Chili Elan 350 SLO 38 Burin Yachting club Andrej Hawlina SLO 22:30:00 19:34:05 21:04:05 15.0
16 46 G 6 Yenkee Elan 350 CZE 46 Lachtan Tomas Vistr CZE 22:30:00 19:54:17 21:24:17 16.0
17 77 G 6 Capricorn Beneteau First 35 SLO 77 KND Slovenj Gradec Stojan Bosnik SLO 22:30:00 19:55:17 21:25:17 17.0
18 70 G 6 Quebec Elan 350 CZE 70 TJ Vodni sporty Hajzler Josef CZE 22:30:00 19:57:40 21:27:40 18.0
19 55 G 6 Zulu Elan 350 CRO 1825 LSC London Steven Kouble UK 22:30:00 20:15:23 21:45:23 19.0
20 101 G 6 Dusica Bavaria 37 CRO 101 JK Uskok Zarko Juraga CRO     DNS 21.0

R1 - G 7 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 22:30:00, Distance: 89,5
Rank BowNumber Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Nat Start Finish Elapsed Points
1 39 G 7 Figaro Beneteau Figaro II CRO 191 JK Labud Emil Tomasevic CRO 22:30:00 16:35:26 18:05:26 1.0
2 73 G 7 Ladies First Beneteau First 34.7 CRO 1640 JK VAL Dado Desabota CRO 22:30:00 16:55:11 18:25:11 2.0
3 40 G 7 Lisina II Elan 333 CRO 1074 JK Spinut Zdenko Bilic CRO 22:30:00 19:11:59 20:41:59 3.0
4 50 G 7 Medo i zeko Elan 33 CRO 1235 JC GUC SALI Tomislav Rukavina CRO 22:30:00 20:31:51 22:01:51 4.0
5 29 G 7 Ana No 2 Elan 333 CRO 29 JK ANA Josko Siciliani CRO 22:30:00 20:42:48 22:12:48 5.0
6 17 G 7 Sara Elan 31 S SLO 701 KND Slovenj Gradec Vlado Kranjc SLO 22:30:00 21:10:09 22:40:09 6.0
7 24 G 7 Mojca Elan 31 CRO 24 SNK FSB Tomislav Gomercic CRO 22:30:00 21:38:14 23:08:14 7.0
8 102 G 7 Kicos Jupiter CRO 102 JK Uskok Sinisa Mihaljevic CRO     DNS 9.0



Sailwave Scoring Software 2.5
www.sailwave.com